نکاتی بسیار مفید در مورد تیوب و لاستیک موتور سیکلت
نکاتی بسیار مفید در مورد تیوب و لاستیک موتور سیکلت
توضیحاتی در مورد لاستیک موتور سیکلت
لاستیک موتور سیکلت یکی از تجهیزات بسیار مهم موتور سیکلت بوده و معمولا بدون لاستیک و تیوب موتور سیکلت توانایی حرکت ندارد. تایر موتور سیکلت معمولا از یک رویه پلی استری و دو لایه سیم فولادی تشکیل می شود. این موضوع باعث شده تا استحکام این محصول بسیار زیاد شود. لاستیک موتور سیکلت در ابعاد مختلفی تهیه و تولید می شود. این موضوع به خاطر وجود انواع مختلف موتور سیکلت در بازار می باشد. زیرا برخی از موتور سیکلت ها نیاز به تایر با قطر کمتر و برخی از آنها نیاز به تایر با قطر بیشتر دارند.
توضیحاتی در مورد تیوب موتور سیکلت
تیوب یکی از لوازم جانبی موتور سیکلت بوده که آن را در داخل لاستیک موتور سیکلت قرار می دهند. با باد کردن تیوب حرکت برای موتور سیکلت بسیار ساده می شود. تیوب ها معمولا از جنس مقاوم و دارای قابلیت ارتجاعی تهیه و تولید می شوند. این موضوع باعث می شود تا موتور سوار راحت تر بوده و در مسیر با مشکل مواجه نشود. تیوب موتور سیکلت معمولا به اجسام نوک تیز حساس بوده و وسایلی مانند میخ باعث پنچر شدن تیوب موتور سیکلت می شوند.
اهمیت تعویض به موقع لاستیک موتور سیکلت
تعویض به موقع لاستیک موتور سیکلت یکی از مسائل بسیار مهمی بوده که موتور سواران باید به آن دقت بسیار زیادی داشته باشند. تعویض به موقع لاستیک موتور سیکلت می تواند از بروز حوادث بسیار زیادی جلوگیری نماید. زیرا معمولا اگر لاستیک دارای مشکل باشد، احتمال ترکیدگی تیوب زیاد می شود. زیرا معمولا تایر موتور سیکلت بسیار محکم تر از تیوب بوده و نقش حفاظتی برای تیوب موتور سیکلت دارد.
بدین ترتیب اگر لاستیک را به موقع تعویض ننمایید، ترکیدگی تیوب می تواند حادثه آفرین باشد. زیرا معمولا اگر تیوب موتور سیکلت در سرعت های بالا پنچر شود، احتمال اینکه تعادل موتور سیکلت بر هم بخورد بسیار زیاد می شود. بدین ترتیب با رعایت برخی از نکات مربوط به ایمنی و تعویض به موقع لاستیک موتور سیکلت، می توان به راحتی از بروز حادثه جلوگیری نمود. این موضوع بیانگر آن است که تعویض به موقع لاستیک موتور سیکلت به طور مستقیم با جان راننده موتور سیکلت در ارتباط می باشد. بدین ترتیب تعویض به موقع تایر موتور سیکلت از اهمیت بسیار زیادی برای حفظ جان موتور سوار برخوردار می باشد.
زمان تعویض لاستیک موتور سیکلت
زمان تعویض لاستیک موتور سیکلت یکی از اموری است که باید بر اساس بازدید ظاهری و تجربه آن را تشخیص داد. زیرا معمولا لاستیک با توجه به میزان کاری که با موتور سیکلت انجام می شود، استهلاک پیدا می کند. بدین ترتیب ممکن است فردی با موتور سیکلت مسیر های طولانی را طی نماید، در این صورت باید زود تر از افرادی که با موتور سیکلت خود فقط مسافت های کوتاه را طی می کنند، لاستیک ها را تعویض نمایند.
معمولا زمانی که آج لاستیک ها ساییده می شود، نیاز به تعویض لاستیک بوده، این موضوع ممکن در برخی از موارد پس از یک ماه از شروع استفاده از لاستیک اتفاق بیفتد و در برخی از موارد ممکن است بیش از یک سال نیز طول بکشد. بدین ترتیب به محض اینکه متوجه از بین رفتن برخی از آج های موتور سیکلت شوید، باید به فکر تعویض لاستیک موتور سیکلت باشید و هرگز اجازه ندهید آج ها کاملا از بین بروند و سپس تایر موتور سیکلت را تعویض نمایید. زیرا این کار دارای ریسک بالایی بوده و احتمال بروز مشکل و حادثه را بیشتر کمی نماید. بدین ترتیب نیاز است تا به صورت مرتب لاستیک موتور سیکلت مورد بازرسی قرار بگیرد.
بهترین برندهای سازنده تایر و تیوب موتور سیکلت در ایران
شرکت تیوب ایران
شرکت تیوب ایران یکی از بهترین شرکت های موجود در کشور در زمینه تولید انواع تیوب می باشد. شرکت تیوب ایران در سال ۱۳۷۰ با نام لاستیک خوزستان تولید شده و از سال ۱۳۹۳ توانسته تیوب انواع موتور سیکلت اسکوتر و دوچرخه را با برند تیوب ایران به بازار عرضه نموده است. کیفیت بالای محصولات تیوب ایران باعث شده تا در خارج از کشور نیز به عنوان یک برند شناخته شده معروف شود.
شرکت ایران یاسا
شرکت ایران یاسا در سال ۱۳۴۷ با نام کامل شرکت سهامی کارخانجات تولیدی وصنعتی ایران یاسا فعالیت خود را آغاز نموده است. شرکت ایران یاسا با تولید انواع تایر و تیوب برای موتور سیکلت، فرغون، دوچرخه، ادوات کشاورزی و… توانسته نیاز مصرف کنندگان به این محصولات را به راحتی برطرف نماید. استفاده از مواد اولیه مرغوب باعث شده تا برند ایران یاسا در کل کشور شناخته شود.
شرکت یزد تایر
شرکت یزد تایر یکی از معروف ترین تولید کنندگان لاستیک برای انواع وسایل نقلیه چرخدار می باشد. شرکت یزد تایر با ایجاد تنوع بسیار زیاد در محصولات خود توانسته است در بازار خود را شاخص نماید. زیرا هر فردی برای هر وسیله نقلیه ای که نیاز به لاستیک داشته باشد، می تواند از بین محصولات یزد تایر نمونه مناسب را با کیفیت بسیار مناسب پیدا نماید. از جمله محصولات تولیدی شرکت یزد تایر می توان به لاستیک موتور سیکلت، دوچرخه و انواع ماشین های سواری اشاره نمود.
لاستیک موتورسیکلت خود را چگونه تعویض کنیم؟
لاستیک موتورسیکلت خود را چگونه تعویض کنیم؟
لاستیک موتورسیکلت یکی از لوازم مصرفی موتور سیکلت میباشد که در باید آن را پس از کم شدن عاج به میزان زیاد، تعویض کنید. همانطور که قبلا در راهنمای خرید لاستیک موتور سیکلت گفته شد، شما ابتدا باید یک لاستیک مناسب برای موتور سیکلت خود تهیه کنید.برای تعویض لاستیک موتورسیکلت میتوانید به تعمیر کار مراجعه نمایید. اگر خودتان قصد تعویض لاستیک موتورسیکلت تان را دارید به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. البته تعدادی ابزار برای این کار نیاز دارید.
وسایل مورد نیاز:
• آچار مخصوص باز کردن چرخ
• پیچ گوشتی والف باز کن
• میله اهرمی مخصوص جا انداختن لاستیک
• تلمبه
• انبر قفلی
ابتدا با انبر قفلی، پیچ ثابت چرخ را بگیرید، سپس با آچار، پیچ طرف دیگر چرخ را خلاف عقربه ساعت بچرخانید تا کاملا باز شود. اگر خواستید چرخ عقب را باز کنید، زنجیر موتور سیکلت را از روی دنده زنجیر بیرون بکشید و سپس با چند ضربه به چرخ آن را کاملا بیرون بکشید. اگر قصد تعویض چرخ جلو را را داشتید، پیچ چرخ را بیرون بکشید و سپس درپوش لنت را جدا کرده و چرخ را بیرون بکشید.
سپس والف را با پیچگوشتی مخصوص والف باز کرده و اجازه دهید باد لاستیک کاملا تخلیه شود.
یکی از میله اهرمی ها را از لبه طوقه وارد لاستیک کرده و با توجه به پاره نکردن تیوب و گیر کردن تیوب بین میله و طوقه که باعث سوراخ شدن آن میشود، اهرم را به صورت عمودی به توپی نزدیک کنید.
به همین ترتبی میله اهرمی دیگر را وارد طرف دیگر لاستیک موتورسیکلت کرده و در جهت عقره های ساعت حرکت دهید تا به اهرم اول برسیدو پس از یک دور کامل که یک لبه لاستیک کاملا جدا شد.
مهره والف را باز کنید و تیوب را از لابه لای لاستیک بیرون بکشید.
اهرم ها را جدا کرده و لاستیک قدیمی را با کشیدن جدا نمایید.
نوار دور طوقه موتور سیکلت را تعویض کنید. توجه کنید که سیم پره موتور سیکلت از درون لاستیک بیرون زدگی نداشته باشند.
یک لبه لاستیک جدید را به صورت درست جا بیندازید. توجه کنید که مسیر گل (طرح گل) بعضی از لاستیک ها باید به صورت صحیح و در جهت چرخش لاستیک جا بیفتد. شما به راحتی میتوانید با لمس کردن سطح لاستیک جهت درست را متوجه شوید. دستتان را روی گل لاستیک بکشید هر طرفی که دستتان راحت تر حرکت کرد (به لبه های گل گیر نکرد) باید لاستیک را در جهتی جا بیندازید که با چرخش لاستیک روی سطح زمین لبه ها کمتر سابیده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *